Swear

Redoute's Choice / Crossyourheart (NZ), by Show A Heart
2013, Bay | Fee: $5,500 (inc. GST)
Payable On Live Foal - OR - Breed Secure

Nominated to:
VOBIS Sires
Submit Mare
Swear

Swear gallery

Debut-Winning 2YO, GSW & G1-Placed 3YO by Redoute's Choice

  • By the legendary REDOUTE'S CHOICE, Australia's preeminent sire of sires
  • Won the Ming Dynasty H. [G3] at Randwick in his first start as a 3-year-old, a race won by the great stallion LONHRO
  • Debut 2-year-old winner in his only start at two
  • Runner-up in the Spring Champion S. [G1] at Randwick by 0.5 length to multiple Group 1-winning filly Yankee Rose, defeating multiple Group 1 winner Prized Icon and three other Group performers
  • A $725,000 Inglis Easter yearling — the first Spendthrift Australia yearling purchase to become a stakes winner
  • Out of dual stakes winner & champion New Zealand 2-year-old filly CROSSYOURHEART, from the family of Hong Kong Sprint G1 winner ALL THRILLS TOO and Group winners ADALINE & GOTTA HAVE HEART
  • Covered a quality book of 84 mares in his first season which included stakes winners STARS TO SHINE, EUPHROSYNE, and DASHITUDE as well as siblings to Group 1 winners GOLD TRAIL, BOBBY'S KITTEN, SMOKIN' JOEY, ARAPHO MISS, TIE THE KNOT, and LA BELLA DAMA. First foals arrive in 2018

 “I can’t wait to get back to Spendthrift to see how Swear has let down in the off season. He is a quality individual and I am looking forward to seeing his first foals.” — David Phipps, Glenfern Park

“Swear showed us that he was a genuine Group 1 horse in the time that we had him. I just wish we had seen him as an autumn 3-year-old because who knows what he would have achieved.” — John Hawkes, Hawkes Racing

“He just feels like a really good horse. It is like being on a Ferrari.” — Tommy Berry, after winning the Ming Dynasty (Chris Roots, SMH Sept. 3, 2016)

Race Record

1st

Randwick Ming Dynasty Quality H., G3 (1400m)

Hawkesbury Claret S. (1300m)

2nd Randwick Moet & Chandon Spring Champion S., G1 (2000m)


Racing Highlights

Won at 2

  • Claret Stakes at Hawkesbury (1300m, 1st career start, defeating Flow, Radcliffe, Alliterate, Angharad, Lubiton, Ajani, Muse, Swift Express)

Won at 3

  •  Ming Dynasty Quality H. (G3) at Randwick (1400m, 2nd career start, defeating High Mist, Skylight Glow, Taj Mahal, Shazee Lee, Bit Dusty)

2nd at 3

  • Spring Champion S. (G1) at Randwick (2000m, to Yankee Rose by 1/2 length, defeating 8 others including Prized Icon)
Click to download pedigree - (.pdf opens in new window)
Dosage Profile:
courtesy of Pedigree Query
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
b. 1996
DANEHILL (USA)
b. 1986
DANZIG (USA)
b. 1977 [IC]
RAZYANA (USA)
b. 1981
SHANTHAS CHOICE (AUS)
b. 1992
CANNY LAD (AUS)
br. 1987
DANCING SHOW (USA)
b. 1983
CROSSYOURHEART (NZ)
br. 2004
SHOW A HEART (AUS)
ch. 1997
BRAVE WARRIOR (AUS)
ch. 1991
MISS SANDMAN (AUS)
ch. 1988
RED CENTURY (NZ)
br. 1994
CENTAINE (AUS)
br. 1980
SOLEIL ROUGE (NZ)
br. 1986
  • True Nicks
  • G1 Stallion Match

Race Record

1st

Randwick Ming Dynasty Quality H., G3 (1400m)

Hawkesbury Claret S. (1300m)

2nd Randwick Moet & Chandon Spring Champion S., G1 (2000m)


Racing Highlights

Won at 2

  • Claret Stakes at Hawkesbury (1300m, 1st career start, defeating Flow, Radcliffe, Alliterate, Angharad, Lubiton, Ajani, Muse, Swift Express)

Won at 3

  •  Ming Dynasty Quality H. (G3) at Randwick (1400m, 2nd career start, defeating High Mist, Skylight Glow, Taj Mahal, Shazee Lee, Bit Dusty)

2nd at 3

  • Spring Champion S. (G1) at Randwick (2000m, to Yankee Rose by 1/2 length, defeating 8 others including Prized Icon)
Download PDF Click to download pedigree (opens in new window)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
b. 1996
DANEHILL (USA)
b. 1986
DANZIG (USA)
b. 1977 [IC]
RAZYANA (USA)
b. 1981
SHANTHAS CHOICE (AUS)
b. 1992
CANNY LAD (AUS)
br. 1987
DANCING SHOW (USA)
b. 1983
CROSSYOURHEART (NZ)
br. 2004
SHOW A HEART (AUS)
ch. 1997
BRAVE WARRIOR (AUS)
ch. 1991
MISS SANDMAN (AUS)
ch. 1988
RED CENTURY (NZ)
br. 1994
CENTAINE (AUS)
br. 1980
SOLEIL ROUGE (NZ)
br. 1986

 

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1202 progeny to race, 919 winners (76.0%), earnings of over $136 million, 147 stakes winners, 111 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, ¬ 270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m to 2016-17, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$325,620, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H., 4th MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). 2 wins at 2 in 2016-17, R684,375, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$416,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 2050m to 2016-17, A$368,750, MVRC Alister Clark S., Gr.2, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 14 wins to 1400m to 2016-17, A$1,013,716, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$881,050, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, Gardenia H., MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

His sire sons include Snitzel (63), Not a Single Doubt (43), Stratum (34), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Time Thief, Duelled, Mutawaajid, Patronize, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, Burgundy, etc.

 

SHOW A HEART 6 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,299,000, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, Stradbroke H., Gr.1, VATC Toorak H., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, BTC Golden S., L, Doomben Slipper S., L, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, BTC Carlton Draught Cup, Gr.2, VATC Guineas Prelude, Gr.3, BTC Weekend Shopper 2YO H., QTC Surround 2YO H., VATC North West Airconditioning P.H., 3d VATC Oakleigh P., Gr.1. Champion NZ Sire of 2YOs in 2006-07. Sire of winners of over $45 million - 23 stakes winners, inc. TOORAK TOFF, WOORIM, HEART OF DREAMS, LUKE'S LUCK, VO HEART, MIMI LEBROCK, I'M YOUR VENUS, RIGHTFULLY YOURS, GOTTA HAVE HEART, ROYAL TITHE, etc. Maternal sire of winners of over $9.0 million - 5 stakes winners, inc. MISS COVER GIRL, WINNING RUPERT, SWEAR, DIAMOND MADE, SALUTER.

 

1st Dam

CROSSYOURHEART, by Show a Heart. Top filly on the 2006-07 NZ 2YO Free H. 6 wins-4 at 2-to 1200m, NZ$358,475, Waikato RC New Zealand Bloodstock Classique, L, Counties Challenge S., L, ARC Karaka Million 2YO H., Fully Fledged H., Avondale JC First Sovereign Trust H., Waikato RC Esker Lodge Juvenile S., 2d Counties Bowl, L, ARC Radio Sport 3YO H., 4th Matamata Breeders' S., Gr.2. Sister to GOTTA HAVE HEART. Dam of four named foals, all winners, inc:-

SWEAR (c. by Redoute's Choice). Subject horse.

2nd Dam

RED CENTURY, by Centaine. Unraced. Half-sister to Regal Thrills, Red Covet (dam of ADALINE), Red Slippers (dam of ALL THRILLS TOO). Dam of 11 named foals, 10 to race, all winners, inc:-

GOTTA HAVE HEART (Show a Heart). 7 wins to 1550m, A$312,805, MRC Sandown S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, VRC Grand Scale H., MVRC Dr LeWinn's Ladies Championship H., 2d VRC Chubb P., L, MRC Corps of Commissionaires H., Teamelbourne P.H., 3d Sale Cup, 4th MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, AJC Tramway H., Gr.3, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3.

CROSSYOURHEART (Show a Heart). 6 wins. See above.

Diamond Schwarz. Winner at 1200m in NZ. Dam of-

Al Pacino (Alamosa). 3 wins-1 at 2-to 1400m to 2015-16, Hawkes Bay The Hits 89.5 FM Sprint H., 2d ARC Ellerslie Jewellers & Engravers H., 3d WRC Wakefield Challenge S., Gr.2, ARC Dunstan Rising Star Qualfifier H.

3rd Dam

SOLEIL ROUGE, by Red Tempo. 7 wins-2 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$163,330, ARC Great Northern Challenge S., Gr.2, Rotorua Challenge S., Gr.3, Counties RC King Gerrard 3YO S., Avondale JC Whitecliffs Sawmilling Juvenile S., 2d ARC Guineas Trial, L, Haunui Farm S., L, NZI Insurance H., Matamata RC Fayette Park H., Thompson Marks & Ewen Veterinary H., 3d ARC Ladies Mile, Gr.3, Royal S., Gr.3, Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S., Gr.3, Rotorua S., L, Avondale JC Ciba-Geigy Sprint H., Waikato RC Presidents H., Matamata RC Majestic Horse Floats H., 4th WRC Desert Gold S., Gr.2, BOP RC Tauranga Classic, L. Half-sister to BLACK SUN, Katie O'Neill (dam of SHE WILL BE LOVED), Soleil Etoile (dam of SILKY RED BOXER). Dam of 8 foals, 3 to race, all winners, inc:-

Regal Thrills (Royal Academy). 4 wins from 1000m to 1600m, MVRC TROA H., SAJC Crawford & Co H., Christies Beach Hotel H., HKJC Wan Chai H., 2d STC Darby Munro S., L, VRC Grandera at Darley Sprint H., HKJC Fan Lau H., 3d HKJC Hung Shui Kiu H., Chongqing H., 4th SAJC Penny Edition S., L. Producer.

Red Covet. Winner at 1400m, VRC Rainburst H., 3d MVRC Dominant Chemicals H. Dam of-

ADALINE (Court of Jewels). 4 wins from 1400m to 2000m, NZ$162,025, ARC Royal S., Gr.2, Avondale JC Sporty's Bar & Cafe New Plymouth H., Waikato RC Lawrenson Group H., 2d ARC New Zealand S., Gr.1, Eight Carat Classic, Gr.2, 3d ARC Gucci Mile H. Producer.

Lashante. Placed at 3 in Aust. Dam of-

Draw Forward (Charge Forward). 5 wins at 1050m, 1200m, A$220,883, MVRC Sportingbet H., SAJC Sloans Sands H., MVRC Tattsbet.com H., Simpson Constructions H., SAJC Drake Supermarkets P., 2d MRC Daniel McMillan H., MVRC Dr Sheahan P., 3d SAJC Redelva S., L, 4th SAJC Lightning S., L, Manihi Classic, L.

Red Slippers. Unraced. Dam of-

ALL THRILLS TOO (St Covet). 8 wins at 1000m, 1200m, HK$16,934,500, Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC International Sprint Trial H., L, National Panasonic Cup H., Banyan H., Sprint Trial Trophy H., Washington DC H., Po Yan H., Huizhou H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, American Club Challenge Cup, 3d Hong Kong Sprint, Gr.2, HKJC Juvenile Sprint Trophy, L, Bauhinia Sprint Trophy, L, Centenary Sprint Cup, L, 4th HKJC Chairman's Sprint Prize, L, Queen's Silver Jubilee Cup, L.

Joint Chiefs (General Nediym). 9 wins to 1350m, A$336,100, BRC Stanton Mienert Business Valuation H., Iceworks H., Ascot Lodge Gerald Ryan H., RSL Queensland H., Blackwoods H., Optimum Recruitment H., 2d BRC Chief de Beers H., L, Ascot H., L, Biflex H., Blackwater Quarries H., 3d BRC QTC Cup, Gr.2.

 

Will commence stud duties in Australia in 2017


Breeding Analysis for Swear by Kristen Manning

Crosses of Northern Dancer, Nijinsky II, Ribot and Bletchingly are highlights of this young stallion's pedigree, one which has plenty of depth with multiple strains of the prolific Torpenhow, La Troienne, Cinna, Lady Josephine and Marchetta families.

Ancestress of Nijinsky II to whom Swear is line-bred 4 X 5, the influential matriarch Torpenhow is also the fourth dam of Redoute's Choice's fourth dam Best In Show.

A major player in the success of Redoute's Choice, Best In Show is one of the great modern day line-breeding subjects and one of the best ways to tap into her influence is via Last Tycoon whose sire Try My Best is Best In Show's grandson.

Redoute's Choice has had 35 runners out of Last Tycoon mares - 33 of whom are winners including ten stakes winners whilst six of Redoute's Choice's sons (Stratum, Snitzel, Beneteau, Nadeem, Not A Single Doubt and Duelled) have all sired stakes winners out of mares carrying a Last Tycoon strain.

There is more to like about bringing Last Tycoon strains in - that stallion's ancestress Schiaparelli appearing in Show A Heart's pedigree via her grandson Dogger Bank. Written Tycoon is of particular interest with his grandam bred on a Vain/Better Boy cross, the opposite to Swear's second dam sire Centaine (this Written Tycoon/Centaine combo boasts an 88.9% strike rate).

Written Tycoon also has Noholme II (and his close relation Nearula) whilst Swear has that outstanding galloper's full brother Todman. Look for other strains of that champion as well as his other brothers Faringdon and Shifnal.

Other strains of Torpenhow (such as through Nijinsky II's 3/4 brother The Minstrel) are desirable as is further Best In Show; look for her in El Gran Senor, Spinning World, Xaar, Masterclass, Good Journey and Domesday.

Best In Show's daughter Dancing Show, grandam of Redoute's Choice, is also a worthy line-breeding subject; easily found in the Victorian broodmare population via her sons Umatilla and Hurricane Sky.

With Swear's multiple strains of another great mare in La Troienne (Boucher, Buckpasser and Mr Busher), he is a good fit for mares by La Troienne's descendants More Than Ready (who loves Danehill), Woodman, Don't Say Halo and Rhythm or with mares carrying strains of Seattle Slew, Lomond and Snippets.

The Halo in More Than Ready is nice over Danehill and Northern Dancer - each of the three stallions descending from the great Almahmoud. Another Halo line horse of interest is Sunday Silence whose ancestress Cinna is also ancestress of Swear's dam sire Show A Heart (and of Show A Heart's dam's grandsire Vice Regal).

Lady Josephine is a major influence in Swear's pedigree, appearing through Jambo, Mahmoud, Coeur Volant, Nasrullah, Ardistaan, Fair Trial, Tudor Minstrel and Regal Advice. It is simply a case of the more the better for this family so look for strains of Aristophanes, Badruddin, Kalamoun, Royal Charger, Abernant, Kurdistan and Nediym (via General Nediym)... as well as the great local influence Eight Carat.

Both Royal Charger and Aristophanes feature in Encosta de Lago, dam sire of eight of Redoute's Choice's stakes winners.

Red Ransom line mares are also of interest; like Swear he has strong Marchetta influence and he hails from the same family as Mussorgsky whose son Red Tempo is Swear's third dam sire. Showdown (most easily found via Zeditave) is also from this family.

Bred on a Native Dancer/Ribot cross - the opposite to Danehill's dam - Hussonet fares well with Redoute's Choice as does Kingmambo who carries a close up strain of Graustark, full brother to Danehill's dam sire His Majesty.

The Sir Tristram line combines well with Redoute's Choice; most notably Military Plume, Marauding and Zabeel. The latter's strain of Norseman is good for Swear who has Vain in his dam line - that great sprinter's sire Wilkes being out of a half-sister to Norseman.

Analysis by pedigree analyst Kristen Manning ([email protected])

 

 

 

 

 

Swear Research / Nicking

Swear Entries & Results

Progeny Photo Gallery

Submit A Mare
Swear
| Fee: $5,500 (inc. GST)
Payable On Live Foal - OR - Breed Secure
Swear
  • By the legendary REDOUTE'S CHOICE, Australia's preeminent sire of sires
  • Won the Ming Dynasty H. [G3] at Randwick in his first start as a 3-year-old, a race won by the great stallion LONHRO
  • Debut 2-year-old winner in his only start at two
  • Runner-up in the Spring Champion S. [G1] at Randwick by 0.5 length to multiple Group 1-winning filly Yankee Rose, defeating multiple Group 1 winner Prized Icon and three other Group performers
  • A $725,000 Inglis Easter yearling — the first Spendthrift Australia yearling purchase to become a stakes winner
  • Out of dual stakes winner & champion New Zealand 2-year-old filly CROSSYOURHEART, from the family of Hong Kong Sprint G1 winner ALL THRILLS TOO and Group winners ADALINE & GOTTA HAVE HEART
  • Covered a quality book of 84 mares in his first season which included stakes winners STARS TO SHINE, EUPHROSYNE, and DASHITUDE as well as siblings to Group 1 winners GOLD TRAIL, BOBBY'S KITTEN, SMOKIN' JOEY, ARAPHO MISS, TIE THE KNOT, and LA BELLA DAMA. First foals arrive in 2018

 “I can’t wait to get back to Spendthrift to see how Swear has let down in the off season. He is a quality individual and I am looking forward to seeing his first foals.” — David Phipps, Glenfern Park

“Swear showed us that he was a genuine Group 1 horse in the time that we had him. I just wish we had seen him as an autumn 3-year-old because who knows what he would have achieved.” — John Hawkes, Hawkes Racing

“He just feels like a really good horse. It is like being on a Ferrari.” — Tommy Berry, after winning the Ming Dynasty (Chris Roots, SMH Sept. 3, 2016)

Race Record

1st

Randwick Ming Dynasty Quality H., G3 (1400m)

Hawkesbury Claret S. (1300m)

2nd Randwick Moet & Chandon Spring Champion S., G1 (2000m)


Racing Highlights

Won at 2

  • Claret Stakes at Hawkesbury (1300m, 1st career start, defeating Flow, Radcliffe, Alliterate, Angharad, Lubiton, Ajani, Muse, Swift Express)

Won at 3

  •  Ming Dynasty Quality H. (G3) at Randwick (1400m, 2nd career start, defeating High Mist, Skylight Glow, Taj Mahal, Shazee Lee, Bit Dusty)

2nd at 3

  • Spring Champion S. (G1) at Randwick (2000m, to Yankee Rose by 1/2 length, defeating 8 others including Prized Icon)
REDOUTE'S CHOICE (AUS)
b. 1996
DANEHILL (USA)
b. 1986
DANZIG (USA)
b. 1977 [IC]
RAZYANA (USA)
b. 1981
SHANTHAS CHOICE (AUS)
b. 1992
CANNY LAD (AUS)
br. 1987
DANCING SHOW (USA)
b. 1983
CROSSYOURHEART (NZ)
br. 2004
SHOW A HEART (AUS)
ch. 1997
BRAVE WARRIOR (AUS)
ch. 1991
MISS SANDMAN (AUS)
ch. 1988
RED CENTURY (NZ)
br. 1994
CENTAINE (AUS)
br. 1980
SOLEIL ROUGE (NZ)
br. 1986

Progeny Photo Gallery

Submit your mare here.
Back To Top
Created by PM Advertising & Powered by Horse Hosting
Login